Corona igen og dermed nye regler igen…

Kære Kronborg Knights

Hermed vores officielle forholdsregler i forbindelse med regeringens stramning af Corona restriktioner fredag 23/10, idet der er sket en markant stigning i antallet af smittede i vores samfund.

Heldigvis er det fortsat muligt at træne alle børn og unge u. 21 år, hvorimod vi bliver lidt begrænsede på hold med spillere over 21 år.

Vi er generelt enige i  både DIF, DGI og DAFFs anbefalinger om at børn/unge så vidt som muligt bør gennemføre deres træninger og at vi naturligvis skal udvise samfundsansvar.

Derfor starter træning, i en lidt revideret form indtil 17/11, for U10, U12 og U14 tirsdag d. 27/10 i hallen på Borupgårdskolen kl. 17.

U16 styrketræner tirsdage på Løvdalsvej som sidste uge fra kl. 17-19.

U19 og Elite vil snarest gå i gang med styrketræning på Løvdalsvej. Endvidere vil der blive træninger positionsspecifikt for U19/Elitespillere i hele perioden, ikke bare med vores eget trænerteam, men også med gæstetrænere udefra. Bl.a. tidligere NFL spiller og SuperBowl vinder Amani Toomer lørdag 14. november. Og ellers håber vi U19/Elite udendørs træning kan starte udendørs 5/1-2021 for hele truppens 60 mand. 

Retningslinjer for Kronborg Knights gældende fra 26/10-2//1-21.

Klubhus, Knights Gym, Knights Field på Løvdalsvej , i Borupgårdshallen og kunstgræs på Helsingør stadion.

  • Generelt forbud mod at samles mere end 10 personer på nogen af vores lokationer.
  • For træning af hold med spillere udelukkende under 21 år gælde at vi forsat må træne op til 50 personer sammen(inkl. coaches selvom disse er +21 år)
  • Ved hold hvor der er spillere over 21 år, gælder det generelle forsamlingsforbud incl. coaches på 10 personer.
  • Spillere og trænere skal bære mundbind til og fra holdtræning indendørs.

Der skal ikke bæres mundbind, når man træner, klæder om eller bader.

  • Hvis træningssted  og omklædningsrum/bad ikke ligger i umiddelbar forlængelse af hinanden, skal der bæres mundbind, når man bevæger sig mellem disse.
  • Vi henstiller til, at forældre ikke overværer træning, hverken inden- eller udendørs, men blot afleverer og henter. Og gerne ved P-pladsen både på Knights Field og Borupgårdsskolen.
  • I perioden vil alle arrangementer der primært har et socialt formål, blive aflyst eller afholdt online.
  • Vores Klubhus kan forsat bruges til møder for trænere, spillere og coaches, såfremt ovennævnte regler iagttages.
  • Der bliver mulighed for at træne i Knights Gym i hele perioden. Der bliver sendt plan ud, hvor visse dage og tider reserveres specifikt til U16, U19 og Elite.

Hvis I har spørgsmål, så ring på 20 40 01 77 eller skriv her.

Mvh. Kronborg Knights Bestyrelse.

https://www.facebook.com/229257557121215/posts/3442580375788901/?d=n